Jak przechowywać opony i koła?
W jakich warunkach przechowywać opony i koła? Co najbardziej szkodzi ogumieniu? Jak zabezpieczyć opony i koła przed działaniem szkodliwych czynników?
Wymiana opon i kół uzależniona jest od panujących na drodze warunków atmosferycznych. Po każdym sezonie użytkowania warto w odpowiedni sposób zadbać o opony i koła, aby przedłużyć ich żywotność i maksymalnie zabezpieczyć przed działaniem szkodliwych czynników.
Jeżeli są one prawidłowo przechowywane, wówczas proces ich starzenia jest praktycznie niezauważalny. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, by ogumienie naszego samochodu jak najdłużej zachowało optymalne właściwości jezdne.
Co ważne, sposób przechowywania różni się w zależności czy mamy do czynienia z samymi oponami czy kompletnymi kołami (patrz grafika obok).
Czynniki szkodliwe:
Temperatura
Źródła ciepła
Promieniowanie UV
Chemikalia
Wilgotność
Jak przygotować opony do przechowywania?
Oczyszczenie ogumienia
Najpierw należy dokładnie umyć ogumienie. Do tego celu wystarczy letnia woda, szampon samochodowy lub zwykłe mydło.
Najbardziej szkodliwy wpływ na oponę mają chemikalia - benzyna, oleje.
Osuszenie i konserwacja
Następnie należy dokładnie osuszyć opony. Oponę i felgę można dodatkowo zabezpieczyć, stosując odpowiednie preparaty do konserwacji. Tego typu kosmetyki samochodowe opóźniają procesy starzenia się gumy.
Kontrola stanu opon
Kolejnym krokiem jest kontrola stanu opony i głębokości bieżnika. Opona zdatna do używania nie może mieć trwałych uszkodzeń mechanicznych oraz powinna posiadać równomiernie zużyty bieżnik.
Zabezpieczenie
Tak przygotowane opony i koła można umieścić w specjalnych pokrowcach, które odizolują ogumienie od działania czynników zewnętrznych takich jak promieniowanie UV, zabrudzenia i wilgoć. Pokrowce na koła posiadają zazwyczaj oznaczenia pozycji kół oraz praktyczne uchwyty dzięki, którym są niezwykle wygodne w użytkowaniu.